Kuidas valida endale soodsat sülearvutit?

Sülearvuti on tänapäeval tõenäoliselt kõige kasulikum tööriist – sellega on võimalik teha absoluutselt kõike, mida arvutiga üldse on võimalik. See artikkel keskendub umbes 500€ eelarve juures sülearvuti valimisele.

Ekraan

Ei soovitaks sülearvutit alla 13” ekraaniga. Ideaalis pigem 15”. Sellise eelarve juures peaks olema kätte-saadav ka Full HD ekraan (1920×1080) – mis sellise suurusega ekraanile tagab väga kõrge pikslitiheduse(DPI) niiet pilt on ilus ja terav. Kindlasti on HD ready ehk 1366×768 resolutsioon aktsepteeritav. Puuteekraaniga sülearvutid sellesse hinnaklassi täna veel ei mahu ilma tõsiste kompromissideta jõudluse arvelt.

Kõvaketas

Kindlasti peaks arvutil olema SSD kõvaketas! Kui rääkida asjadest, mis annavad ikka väga käegakatsutava tulemuse, siis on just SSD kõvaketas see, mis arvuti laadimiskiirust tõstab reaalselt 5 korda. On olemas ka SSHD, mis on traditsioonilise (HDD) ja SSD hübriid ning on ka täiesti aktsepteeritav alternatiiv antud olukorras. Arvutil võib olla ka 2 kõvaketast SSD ja HD, aga antud eelarve juures on see vägagi haruldane. Igal juhul peaks olema operatsioonisüsteem (Windows/Linux) ja vähemalt enimkasutuatud programmid installeeritud SSD peale – see teeb arvuti metsikult kiiremaks. Juhul kui arvutil on ainult SSD kõveketas, soovitaks tugevalt, et see on vähemalt 256GB mahuga.

Protsessor

Protsessoril (CPU) peaks olema vähemalt 2 tuuma, see võimaldab meeldivalt mitut asja korraga teha. Soovitaks vähemalt Intel i3 või AMD Ryzen 3, võimalusel Intel i5 või AMD Ryzen 5 valida. See sõltub eelkõige kui laadimis-intensiivseid programme kasutada, lihtsalt e-mailide lugemiseks, wordi kasutamiseks, internetis surfamiseks jne on i3-st piisavalt, aga mitte liiga palju. Kui juba Photoshopid või CAD-i programmid mängu tulevad, siis peaks olema ikka i5 või Ryzen 5.

Mälu

Operatiivmälu ehk RAM-i peab olema vähemalt 4GB, sellest kindlasti internetis suframiseks jne piisab. Kui juba on soov mahukaid programme nagu CAD, Photoshop vms kasutada, eriti korraga, siis peaks kindlasti valima 8GB. Mälu peaks kindlasti olema DDR4.

Videokaart

See on oluline inimestele, kes teevad mingil määral videotöötlust, 3D modelleerimist või soovivad vahest ka 3D mänge mängida. Selles hinnaklassis on tavaliselt integreeritud videokaart Intel HD Graphics või AMD Vega 8 ehk lahendus, kus põhimõtteliselt kasutatakse arvuti protsessorit ja operatiivmälu ekraanile pildi kuvamiseks – reaalselt arvutil videokaarti kui eraldiseisvat komponenti sellisel juhul ei ole ning tavakasutajale polegi seda vaja. Isegi Photoshop saab sellega hakkama kergema kasutamise korral, aga väga suurte piltidega (suuremad kui 4K) võib probleeme tulla – eriti kui on kõigest i3 või Ryzen 3 protsessor. Sama loogika kehtib ka CAD-i mudelite kohta.

Veel sarnaseid postitusi